Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

Rady na cesty

Pokiaľ sa rozhodnete cestovať "na vlastnú päsť", určite Vám padne vhod zopár rád na cestu. Pokiaľ ste skúsený cestovateľ (-ľka), nie je od veci zopakovať si pred cestou, či máte všetko prichystané, aby Vás v zahraničí neprekvapila nepríjemný situácia. Ak by ste potrebovali poradiť v konkrétnej krajine, obráťte sa s dôverou na nás mailom - info@paradisetravel.sk. Konkrétne rady nájdete na konci článku.

Ako začať?

V prvom rade si treba ujasniť kde, kedy, ako a za akých podmienok chcete stráviť dni svojho oddychu.

Kde? - výberom destinácie sa to celé začína. Nie je problém vybrať si krajinu, či krajiny, ale treba si dať pozor na niekoľko bodov:

  • Kedy je ideálne obdobie na cestovanie - nie vždy je ideálne cestovať napríklad k moru v období sucha, či leta, teploty môžu dosahovať cez 40°C;
  • Kedy sú vo Vašej dovolenkovej krajine štátne sviatky, festivaly a pod. - v tomto období môžu byť služby obmedzené, ceny hotelov niekoľko násobne vyššie, mestá, pláže; lyžiarske svahy preplnené;
  • Ako sa dopravíte - nie vždy je lacnejšia autobusová doprava aj záruka, že sa nebudete celú dovolenku obávať spiatočnej cesty, nie vždy je nízkonákladová letecká spoločnosť záruka, že zaplatíte za prepravu menej (viď nižšie);
  • Akou formou strávite dovolenku - rozhodnutie, či pôjdete s organizovanou skupinou, kde máte o všetko postarané, ale musíte sa aj viac prispôsobovať, alebo pôjdete sami a všetky nástrahy zvládať sami je len na Vás; Taktiež nemusí byť pravidlo, že ak si zorganizujete cestu sami, vyjde Vás to lacnejšie (viď nižšie).

Pred cestou si pripravte zoznam, kde si budete zapisovať, ktoré veci si ešte musíte prichystať a zbaliť. Tento zoznam majte stále niekde na viditeľnom mieste.

Pasy a víza

Pred cestou si skontrolujte platnosť pasov. Spravidla sa vyžaduje, aby platnosť Vášho pasu trvala ešte 6 mesiacov po pricestovaní späť do vlasti. Taktiež nesmie byť poškodený.
Ak sa rozhodnete cestovať individuálne, zistite si, či do krajiny, kam cestujete, nepotrebujete víza (napr. web stránka Ministerstva zahraničných vecí SR). Ak áno, treba si zistiť, za aký čas Vám víza vystavia, kde musíte podať žiadosť a aké formuláre a ostatné dokumenty potrebujete. Väčšinou musíte mať na každé víza jednu voľnú stranu v pase. Okrem víz do USA, Vám vieme pri vybavovaní ostatných víz asistovať.

Cestovanie - Letecká doprava

Budeme sa venovať hlavne cestovaniu leteckou dopravou, pretože táto nám pripravuje aj viacero nástrah.

Rezervácia leteniek - ideálny čas, kedy si rezervovať letenku je cca 3 - 6 mesiacov pred plánovanou cestou. Vtedy sú ešte dostupné výhodné letenky a dostanete sa na rozumnú cenu. Približne mesiac do odletu je ešte pomerne dobrá šanca sa k takýmto letenkám dostať, ale to by sme pokladali za hraničný termín. Pokiaľ si dáte vypracovať ponuku na letenku, treba sa informovať aj na letiskové poplatky, ktoré môžu robiť významnú položku v cene letenky. Platnosť cien pri nezáväzných rezerváciách na letenky je približne 3-5 dní. Ak máte už pevný termín je vhodné dať si túto letenku "vystaviť". Čakanie na lepšie ponuky do poslednej chvíle síce môže vyjsť, ale riskujete, že výhodnejšie ceny nemusia prísť a pôvodné letenky už môžu byť predané. Je to hlavne v prípadoch, že Vás cestuje viac.
Cena letenky býva oveľa nižšia ak Váš pobyt na dovolenke zahŕňa aj víkend, teda noc zo soboty na nedeľu.
Výber leteckej spoločnosti - aj keď vieme, že toto je veľakrát podceňovaný faktor a orientujeme sa skôr na cenu, možno však, že pre skúsenejších cestovateľov sa dostáva táto téma do popredia, a preto ju dávame na popredné miesto. Pri nízkonákladových spoločnostiach, ktoré ponúkajú letenky za veľmi výhodné ceny treba zvažovať niekoľko informácií:

  • letiská sú spravidla ďalej od miest, preto môže doprava do mesta zvýšiť celkovú cenu. (napr. v Londýne treba pripočítať na dopravu ďalších približne 26 libier, ak sa chcete pohodlne dostať do mesta, pričom z Heathrow sa dostanete metrom za cca. 6 libier);
  • hmotnosť batožiny, ktorú si môžete so sebou zobrať je obmedzená na 15-20 kg, oproti 20-32 kg v na linkových letoch;
  • v lietadle sa podáva občerstvenie za poplatky;
  • meškania lietadiel bývajú pravidelnejšie, ako u linkových letov, čo je nepríjemné, ak máte následný let, alebo presný termín, kedy potrebujete doletieť;

Pri dlhých letoch by mal rozhodovať servis, pohodlie a doba celkového trvania letu. Ak letíte s prestupom, je vhodné zvažovať alternatívu letu so spoločnosťou, ktorá má medzipristátie "po ceste". Treba zvažovať aj čas na prestup, aby nebola kratšia ako 45 minút. V tom prípade, hlavne na veľkých letiskách hrozí, že Vám nepríde batožina, alebo že sa nestihnete presunúť k svojmu odletovému terminálu. Pokiaľ máte v prestupovej destinácii prípojový let až na druhý deň, treba sa informovať, či letecká spoločnosť poskytuje ubytovanie v cene letenky, neplatí to totiž v každom prípade. Ak sa rozhodnete letieť priamym letom, ktorý môže trvať aj viac ako 10 hodín, dbajte v lietadle na pitný režim a na pravidelné cvičenie, aby sa Vám dobre prekrvoval organizmus.
Letiská - Treba sa informovať, či na letisku, z ktorého odlietate, nepotrebujete zaplatiť tzv. odletovú daň. Tieto sa platia pri odletoch napr. z Kuby, Argentíny, Indonézie, Laosu, Filipín a pod. Tieto dane sa pohybujú približne od 10 do 30 USD a platia sa priamo na letiskách.
Pokiaľ sa vraciate späť domov a prestupujete na letisku na území Európskej únie, počítajte s prísnymi kontrolami a nekupujte si v duty free na odletovom letisku viac alkoholu, či tabakových výrobkov, ako je povolené (100 ml tekutín a 1 kartón cigariet). To isté platí aj o parfumoch a nápojoch. Tieto Vám v opačnom prípade zabavia pri bezpečnostnej kontrole. Ak letíte cez Londýn, nesmiete mať viac ako jednu batožinu o rozmeroch 55 x 40 x 20 cm do kabíny lietadla aj keď by ste v Londýne len prestupovali.

Peniaze

Pri rozhodovaní o množstve peňazí je vhodné informovať sa o cenách v krajine, do ktorej cestujete. Na to treba rátať aj s drobnosťami, ktoré by ste si z cesty chceli priniesť a myslite aj na rezervu, pre prípad nepredvídateľnej udalosti. Spravidla by sme odporučili zobrať si kombináciu hotovosti, kreditnej karty a prípadne cestovných šekov.
Ak máte peniaze v hotovosti, nenoste ich pokope na jednom mieste, ale rozložte si ich na viacerých miestach. Veľmi vhodná je kapsička priamo na telo, ktorá je zakrytá tričkom a peňaženka, kde máte len drobné peniaze v hodnote cca. 500 Sk. Tieto sú vhodné na bežné míňanie, ale aj pre prípad, keby nastala nepríjemná situácia a Vás by okradli. Vždy je lepšie prísť o pár korún, ako o celodovolenkový rozpočet.
Kreditné karty sa hodia najmä pri platení v obchodoch, reštauráciách a nutné sú aj pri požičiavaní aut v zahraničí. Sú výborným doplnkom hotovosti a môžete ich používať ako rezervu, či iný prípad núdze.
Cestovné šeky sú najbezpečnejšou formou financovania dovolenkových výdajov. Pokiaľ by Vám ich odcudzili, nestane sa Vám prakticky žiadna škoda a banka Vám vydá náhradné. Nevýhoda je, že pri výmene dostanete v konečnom dôsledku nižší kurz, ako pri výmene peňazí v hotovosti. Tento rozdiel robia rozdielne poplatky banky za výmenu cestovných šekov.

Bezpečnosť

Ak cestujete individuálne je táto téma veľmi dôležitá. Ale týka sa aj klasických zájazdov. V každom prípade si treba dávať pozor na doklady, cennosti a peniaze stále. Pred cestou si prefoťte pas aj letenku a pokiaľ máte cestovné šeky, tak si opíšte ich čísla. Samotné doklady a cennosti si môžete uložiť v hotelovom trezore, alebo ich noste pri sebe na rôznych miestach. Ideálna je aj vyššie spomínaná kapsička na telo pod oblečenie.

Ak ste vo veľkých mestách, hlavne napríklad Rio de Janeiro, Miami, Johannesburg a pod, informujte sa vopred na štvrte, kde by ste ako turista nemali vôbec ísť. Ak by ste sa aj rozhodli pre dobrodružstvo, nechajte si doklady, všetky cennosti, šperky a väčšinu peňazí na hoteli a so sebou si zoberte len malú peňaženku s vreckovým. V prípade, že by Vás prepadli, spravidla im stačí, ak získajú aspoň takúto korisť. Paradoxne nebezpečnejšie býva, ak pri sebe nemáte žiadnu hotovosť. Každý prípad ihneď ohláste na najbližšej policajnej stanici. NIKDY sa nesnažte bojovať s protivníkmi, ak ich je viac a ak nie ste Jean Claude van Damme. V týchto prípadoch hrdinstvo nie je na mieste.
Keď sa rozhodnete ísť niekam večer na prechádzku, ideálne je vybrať sa minimálne vo dvojici. Ak idete sám, treba aspoň nahlásiť na recepcii hotela, resp. spolubývajúcim, kam idete.

Spravidla však vo svete nie je nebezpečnejšie ako u nás až na niektoré výnimky, väčšinou vykričané štvrte vo veľkých mestách.

Očkovanie a lekárnička

Hlavne v exotických krajinách sú niektoré druhy očkovania povinné. Ideálne je informovať sa napr. na Oddelení cudzineckých chorôb Fakultnej nemocnice v Bratislave. Pri povinných očkovaniach môžu Váš očkovací preukaz kontrolovať priamo na hraniciach po prílete do krajiny. Čo sa týka odporúčaných očkovaní, tieto nie sú povinné, ale treba ich zvážiť. Minimálne by ste mali mať očkovanie proti žltačke A a B a tetanu a to nie len kvôli cestovaniu.

Súčasťou každej zbalenej batožiny musí byť aj lekárnička. Pribaľte si tam hlavne lieky, ktoré pravidelne užívate. Nemali by tam chýbať aj lieky proti bolesti, horúčke, hnačke, antibiotiká, náplasti na menšie rany, elastické obväzy. Súčasťou tohto balenia by mal byť aj repelent a krém na opaľovanie. Pokiaľ by ste na niečo zabudli a necestujete vyslovene na expedíciu, lieky je dostať v každom väčšom meste.

Poistenie na cestách

Na Vašich cestách odporúčame uzavrieť si cestovné poistenie. Ak vlastníte kreditnú kartu, býva toto poistenie jej súčasťou, no to si treba overiť. Takisto aj rozsah a krytie poistenia. Na Slovensku je viacero poisťovní, ktoré takéto zabezpečenie ponúkajú. Ošetrenie aj malého poranenia Vás totiž môže v zahraničí vyjsť nepomerne drahšie ako u nás, nehovoriac o úraze, či ochorení s pobytom v nemocnici. Každopádne by ste bez tohto zabezpečenie nemali nikam jazdiť, či letieť. AK sa rozhodnete uzavrieť si poistenie, zistite si okrem sadzby aj výšku krytia, spôsob hlásenia poistných udalostí a zabezpečenie asistenčnou službou, aby ste neboli nepríjemne zaskočení.

Rada na záver

Ak sa rozhodnete cestovať individuálne, zistite si najbližší zastupiteľský úrad a zapíšte si jeho adresu a telefónne číslo. Toto sa Vám môže hodiť pri vyhľadávaní pomoci, pokiaľ sa Vám napríklad stratia doklady alebo budete potrebovať riešiť záležitosti s miestnymi úradmi, či pomoc pri právnych úkonoch.


Niekoľko konkrétnych rád pre cestovanie do vybraných krajín

Pokiaľ sa chcete podeliť s ostatnými o aktuálne informácie, napíšte na info@paradisetravel.sk.

Indonézia - pri výmene USD dostanete najlepší kurz pri nepoškodených, nepokrčených bankovkách, ktoré sú vyrobené v roku 2004 a neskôr.

Thajsko - najvýhodnejší kurz majú bankovky v nominálnej hodnote 100 a 50 USD, taktiež ideálne s rokom výroby 2003 a mladšie.

Mjanmarsko, Zimbabwe - NIKDY nemeňte peniaze na ulici na čiernom trhu. Ak sa rozhodnete meniť, tak len od osôb, ktoré poznáte a ktorým dôverujete. Takto môžete napríklad v Zimbabwe dostať až 25 krát lepší kurz ako v banke.

Mjanmarsko - nefoťte policajtov a príslušníkov armády bez ich povolenia.

Juhoafrická republika - ak sa chystáte k Atlantickému oceánu, napríklad do Kapského mesta, pribaľte si aj teplé oblečenie aj pokiaľ by tu bolo obdobie leta. Večer a v noci sa Vám zíde.

Stredná a Latinská Amerika - pokiaľ neovládate španielčinu, či portugalčinu (napr. Brazília), je dobré naučiť sa aspoň základné frázy a slovíčka, pretože bežní ľudia anglicky nehovoria.

Blízky východ - určite sem neleťte s pasom, v ktorom máte izraelskú pečiatku.

Singapur - za odhodenie odpadku, nedopalku z cigarety či žuvačky Vám hrozí pokuta vo výške cca 270 eur.

Londýn - na letisku striktne sledujú, aby ste mali iba JEDEN kus batožiny do kabíny lietadla. Neplatí tu, že by sa notebook nepočítal za batožinu, budete ho musieť zbaliť do príručnej tašky alebo kufríka.