Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Dominikánska republika

 

Skutočný tropický raj, aj takto sa nazýva Dominikánska republika. Stáva sa stále obľúbenejšou destináciou nielen pre turistov z USA a Kanady, ktorí to majú na tento ostrov blízko, ale stále viac aj pre Európanov. Táto karibská ostrovná krajina víta návštevníkov rozľahlými plážami s bielym pieskom, tyrkysovým morom a bujnou prírodou. Vďaka tomu tu môže byť Vaša dovolenka nielen relaxačná, ale aj aktívna a dobrodružná. Na svoje si prídu jednotlivci, rodiny s deťmi, ale aj zamilované páry. Očarí Vás aj miestna ľudová architektúra a prekvapujúce historické pamiatky.

Poloha:
Dominikánska republika je druhý najväčší a najľudnatejší štát Karibiku (po Kube). Nachádza sa v súostroví Veľké Antily, vo východnej časti ostrova Hispaniola, na ktorom susedí s Haiti. Jej rozloha je 48 730 km² a má cez 9 mil. obyvateľov. Hlavné mesto Dominikánskej republiky je Santo Domingo – druhá najväčšie mesto v Karibiku. Pobrežie má dĺžku 1 600 km, pričom 300 km pripadá na biele pieskové pláže. Povrch Hispanioly je veľmi rozmanitý – od dažďového pralesa, horských masívov a mangrovníkových oblastí cez takmer púštne savany až po úrodné nížiny, ktorými preteká niekoľko významných riek. Najvyššou horou je Pico Duarte (3 175 m n.m.) v pohorí Cordillera central, ktorá je takmer stále v oblakoch a najnižším bodom je soľné jazero Enriquillo (na hladine 44 m p. m.). Krajina sa člení na 30 provincií.

Podnebie:
Dominikánska republika (a ostrov Hispaniola) leží v subtropickom pásme s veľmi teplým podnebím. Priemerné teploty sú 23 °C v ranných hodinách a 32 °C okolo obeda. Teploty v priebehu roka len občas klesnú pod 16 °C. V období od júna do novembra sa v Dominikánskej republike môžu vyskytnúť hurikány, ktoré vrcholia od augusta do septembra. Obdobie dažďov dosahuje vrchol od mája do júla a od októbra do novembra. Hlavný rozdiel medzi letom a zimou je predovšetkým množstvo daždových zrážok a nie teplota. Hlavná turistická sezóna s jasnou oblohou a slnečným počasím je tu od novembra do apríla. Dažde však nie sú súvislé, ale je dôležité počítať s tým, že raz za dva až tri dni príde silný lejak, ktorý trvá niekoľko desiatok minút ale je naozaj intenzívny, spôsobuje vysokú vlhkosť vzduchu, rozvodnenie riek a niekedy aj zosuv pôdy. Horšie je obdobie hurikánov, kedy sú zasiahnuté oblasti neraz totálne zdevastované. Na živote sú ohrození aj turisti, takže počas tohto obdobia sa príliš neodporúča cestovať do Dominikánskej republiky. Dovolenku by ste si tu mali plánovať najlepšie na obdobie Vianočných sviatkov a európskej zimy.

 

 Priemerné teploty v °C (Punta Cana)
Rok  Jan.  Feb. Mar. Apr. Máj  Jún Júl Aug.  Sep.  Okt. Nov.  Dec. 
23,2 25 25 25 25,6 26,7 27,2 27,8 27,8 27,8 27,2 26,1 25

 

 Priemerné najvyššie teploty v °C (Punta Cana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr. Máj Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
29,3 27,2 27,2 27,8 28,3 29,4 30 30  30,6 30,6 30 28,9 27,8

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C (Punta Cana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
26,2 21,7 21,7 21,7 22,2 22,8 23,9 24,4 24,4 23,9 23,3 22,8 22,2

 

 Priemerné zrážky v cm (Punta Cana)
Rok Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
1090 66 53 53 69 124 104 79 104 102 152 117 79

 

Mena:                                     dominikánske peso (DOP)

Časová zóna:                       SEČ - 6 hod.

Rozloha:                                48 511 km2

Úradný jazyk:                       španielčina                 

Hlavné mesto:                     Santo Domingo

Hlavné náboženstvo:         kresťanstvo

 

 

História:
Pôvodní obyvatelia ostrova Hispaniola boli Tainmi - priateľskí indiáni. V roku 1492 sa na ostrove vylodil Krištof Kolumbus. Taini sa k nim správali veľmi dôverčivo a priateľsky a poskytovali Španielom, všetko čo žiadali. Tí z ostrova spravili svoju kolóniu, pôvodné obyvateľstvo takmer vyhubili a postupne ho nahradili černošskými otrokmi. V roku 1697 pripadla západná časť ostrova Francúzsku a v roku 1795 aj východnú časť. V roku 1808 španielsky hovoriaci kreoli vyhnali Francúzov zo svojej časti ostrova, v roku 1821 sa Haiťanom v povstaní proti Španielom opäť podarilo ovládnuť územie Dominikánskej republiky, v roku 1844 však bola vyhlásená nezávislosť. V rokoch 1861 – 1865 bola krajina opäť pod španielskou nadvládou, po opätovnom získaní nezávislosti trpela krajina krízami a postupne sa dostávala pod moc USA. Z tohto pohľadu bola veľmi významná aj pôžička 20 miliónov dolárov od USA, ktoré si tak zabezpečili kontrolu nad colnou politikou a v rokoch 1917 – 1940 aj nad štátnymi financiami. V roku 1930 sa vlády ujal diktátor Rafael Leonidas Trujillo Molina a vládol až do roku 1961. Vo voľbách bol zvolený Juan Bosch, ten bol však v roku 1963 zosadený a vystriedaný Reid Capralem, ktorý bol zosadený v roku 1965. V slobodných voľbách v roku 1966 sa k moci dostal Joaquin Balaguer a vládol až do roku 1978. V tomto roku sa prezidentom stal Antonio Guzmán. V roku 1982 bol zvolený Salvador Jorge Blanco. V roku 1990 sa moci opäť ujal Balaquer.

Očkovanie:
Žiadne špeciálne očkovanie nie sú pre vstup do Dominikánskej republiky nutné. Odporúča sa mať so sebou dostatočnú zásobu bežne užívaných liekov a hlavne prostriedky proti hmyzu. Pozor si dávajte na prehriatie organizumu a dehydratáciu, vypiť by ste mali denne 3 až 4 litre. Pri pobyte na slnku sú vhodné krémy s vysokým ochranným faktorom. Bezplatne Vás ošetria v štátnych nemocniciach, na súkromnej klinike počítajte s dennou sadzbou. V prípade zdravotných ťažkostí sa ohláste na recepcii hotelu (mávajú vlastného doktora), v prípade nehody volajte neodkladne veľvyslanectvo. Zdravotnícka starostlivosť je pomerne kvalitná ale kvôli zlej dostupnosti liečiv a drogistického tovaru odporúčame vlastnú lekárničku.

Doprava:
Dominikánska republika má dobre rozvinuté pozemné komunikácie, medzi hlavné dopravné ťahy patrí diaľnica Santo Domingo – Santiago (spája sever a juh) a diaľnica Santo Domingo – San Cristobal (západ a juh). Vo výstavbe sú komunikácie spájajúce hlavné mesto a juh krajiny. V krajine sa nachádza niekoľko medzinárodných letísk: Santo Domingo, Puerto Plata, La Romana, Punta Cana, Santiago, Barahona a Samana.
Vo všetkých väčších mestách sa nachádzajú požičovne áut. Nie je to však vôbec lacné a navyše, autá nie sú v dobrom technickom stave. Požičiavanie áut zabezpečujú aj niektoré hotely, ale väčšinou ide o rovnako zlú kvalitu. POZOR: Policajti rešpektujú nepísané pravidlo: Za dopravnú nehodu je vždy zodpovedný cudzinec. Autobusovou dopravu zabezpečujú hlavne celoštátne spoločnosti Caribe Tours a Metrobus. Autobusy sú klimatizované, lístky lacné a vodiči vcelku dodržiavajú cestovný poriadok. Pre turistov sa kvôli bezpečnosti veľmi neodporúča využívať motorizované rikše, keď v prívese za mopedom sú prevážaní dvaja až traja pasažieri. Večer a v noci je ideálne využiť služby taxikárov. V meste zoženiete voľné taxi za chvíľu (parkujú hlavne pred väčšími hotelmi). Na sadzbe sa radšej dohodnite vopred. Ak sa Vám bude zdať cena vysoká, tak jednoducho naznačte, že vystúpite, alebo vystúpte a uvidíte, či taxikár zľaví alebo nie.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:
Bezpečnosť v Dominikánskej republike zodpovedá štandardu v regióne. Odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia pri cestovaní. Hlavne v mestách a v miestach vyššej koncentrácie ľudí dávajte pozor na zlodejov, neukazujte obsah peňaženiek a na plážach zásadne nenechávajte bez dozoru osobné veci. Zvýšenú pozornosť venujte videokamerám a drahým fotoaparátom. Hoci sú turistické rezorty považované za bezpečné, patria cennosti, doklady a hotovosť do hotelového trezoru. Po zotmení nechoďte po uliciach a zavolajte si radšej taxi. V prípade problémov kontaktujte turistickú políciu (Politur), ktorej príslušníci by mali vedieť anglicky. Kreditnú kartu nedávajte z ruky. Držanie drog je postihované vysokými trestami. Približne 1 % dospelých obyvateľov je HIV pozitívnych. Odporúča sa mať so sebou kvalitnú fotokópiu cestovného pasu, pre prípad straty alebo krádeže dokladov a mať ich oddelene od originálov.

 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.