Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Srí Lanka

 

Krajina slonov, cejlónskeho čaju, divokej prírody, ale aj vzrušujúcej histórie a usmievavých obyvateľov – to je Srí Lanka - „Perla Indického oceánu“. Ostrov, do roku 1972 pod názvom Cejlón, je známy širokými plážami so zlatistým pieskom s pozvoľným prístupom do vody, ktoré sú lemované palmami. Pobrežie obkolesujú koralové útesy a od vnútrozemia sa tiahne bohatá tropická vegetácia, kde sa nachádzajú tisícky druhov prekrásnych pestrofarebných živočíchov a rastlín.

Poloha:
Srí Lanka, oficiálny názov Demokratická socialistická republika Srí Lanka, je ostrovný štát na severe Indického oceánu pri južnom pobreží indického subkontinentu. Srí Lanka má námorné hranice s Indiou, zo severozápadu cez Mannarský záliv a prieliv Palk a na juhozápade ležia Maldivy.

Podnebie:
Srí Lanka leží v tropickom pásme, má teda tropickú a vlhkú klímu. Jej podnebie je ovplyvnené oceánom, blízkosťou rovníka a monzúnmi. Striedajú sa tu obdobia sucha a dažďov, ktoré sú iné na každej časti ostrova. Na juhu, juhozápade a v centrálnej časti prichádzajú dažďové zrážky v období od mája do júla, na východe a severe potom v decembri a januári. V našom zimnom období, kedy by malo na Srí Lanke pršať najmenej, je tu najviac turistov. Výkyvy teplôt počas roku nie sú nijako radikálne. Teplota na Srí Lanke sa celý rok pohybuje približne medzi 30-35°C. Vcelku stabilná je aj teplota vody, celoročne okolo 27°C.

 Priemerné najvyššie teploty v °C (Colombo)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
30 30 30 31 31 30 30 29 29 29 29 29 30

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C (Colombo)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
25 23 24 25 26 26 26 26 26 26 25 25 24

 

 Priemerné zrážky v cm (Colombo)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
223 8 6 11 25 33 19 12 9 15 35 30 15

 

 Priemerný počet dní s teplotou pod 23°C (Colombo)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
128 21 17 14 8 4 4 4 4 6 11 16 19

 

Mena:                              srílanská rupia (SKR)
Časová zóna:                SEČ + 4,30 hod.
Rozloha:                         65 610 km²
Úradný jazyk:                sinhálčina, tamilčina, angličtina
Hlavné mesto:              Colombo (Kotte)
Hlavné náboženstvo:  budhizmus

Ayurveda na Srí Lanke:

Srí Lanka má vlastný ayurvédsky systém založený na množstve

predpisov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu už viac ako 3000 rokov. Záznamy z historických textov hovoria o tom, že králi, ktorí boli zároveň i poprednými lekármi vnímali ayurvedu ako cestu k dlhovekosti. Prvú knihu o ayurvede na Srí Lanke nazvanú Sarartha Sangrahaya napísal kráľ Buddhadasa (398 n.l.), jeden z najvýznamnejších lekárov. Toto dielo si zachováva svoj veľký význam dodnes a je centrom pozornosti pre mnohých súčasných lekárov ayurvedy. Vzájomný vzťah medzi ayurvedu a kráľovstvo vniesol budhizmus a ayurveda sa tak dostala na najvyššiu pozíciu v Srí Lanskej politike.

Ajurvédski lekári mali veľmi vznešené postavenie v spoločenskej hierarchii. Staroveké nápisy nachádzajúce sa na povrchu skál odzrkadľujú celú históriu zdravotníckych služieb, ktoré existovali v krajine. Rôzne nemocničné náleziská symbolizujú zmysel liečenia a starostlivosti, ktoré v tej dobe prevládali. Súčasní ayurvédskeho lekári musia absolvovať 6-ročné denné štúdium na vysokej škole. Výučba zahŕňa popri výučbe ayurvedy i predmety západnej medicíny.

V súčasnosti existuje tzv. Ajurvédska lekárska komora, ktorá vedie evidenciu lekárov ayurvedy a kontroluje ich správanie, dodržiavanie liečebných postupov a etických princípov. Oddelenie ayurvedy, na čele ktorého stojí komisár ayurvedy, Ayurvédsku spoločnosť pre výrobu liečiv a Ajurvédsky výskumný ústav na Srí Lanke spadá pod kontrolné mechanizmy Ministerstva zdravotníctva.

Ajurvédsky zdravotný systém je známy ako najkomplexnejší liečebný systém na celom svete. Celková veľkosť poznatkov, ktoré zahŕňa, však nie je úplne objasnená dnešnej spoločnosti. V jeho pravej podstate ho môžeme v skratke označiť ako ezoterický.

Ayurveda bola ako liečebná metóda v roku 1982 bola oficiálne uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Krátky úryvok zo Srí Lanskej histórie:
Sinhálci prišli na Srí Lanku koncom 6. storočia pravdepodobne zo severnej Indie. Budhizmus sa tu rozšíril v polovici tretieho storočia. Najväčšie kráľovstvá sa objavujú okolo miest Anuradhapura (od roku 200 do roku 1000) a Polonnaruwa (1070 - 1200). V 14. storočí prevzala moc juhoindická dynastia a založila tamilské kráľovstvo. Srí Lanka bola v 16. storočí okupovaná Portugalcami, v 17. storočí Holanďanmi a v roku 1796 bola odovzdaná Britom. V roku 1802 sa stala britskou kráľovskou kolóniou. Cejlón získal nezávislosť v roku 1948 a v roku 1972 bol premenovaný na Srí Lanku. Napätie medzi sinhálskou väčšinou a tamilskou menšinou začalo v roku 1983. Napriek dlhodobej vnútropolitickej nestabilite hrubý národný produkt do roku 2009 rástol. Prezidentské a parlamentné voľby v roku 2010 dali po troch desaťročiach trvajúcom konflikte s Tigrami oslobodenia tamilského Ílamu nádej na konsolidáciu krajiny.

Očkovanie:
Žiadne povinné očkovanie pri pobyte na Srí Lanke nevyžaduje. Odporúčané je očkovanie proti hepatitíde typu B. Na ostrove nie je pitná, iba úžitková voda. Balenú pitnú vodu zakúpite v každom minimarkete. Nápoje vždy pite bez ľadu.

Doprava:
Vnútroštátna letecká doprava funguje iba medzi mestami Jaffnou a Colombom. Na Srí Lanke je autobusová doprava čiastočne alebo úplne privatizovaná. Autobusy jazdia na diaľkových aj miestnych trasách a ich kvalita sa líši spoj od spoja. Existujú tu tri rôzne vlakové triedy. Najluxusnejšia je samozrejme prvá trieda s plne klimatizovanými vozňami. Ceny sú rovnako ako pri autobusovej doprave pomerne priaznivé. V poslednom čase stále viac turistov na Srí Lanke využíva možnosť cestovať po ostrove požičaným autom alebo motocyklom, potrebujete ale medzinárodný vodičský preukaz. Aj v tomto prípade sa ceny pohybujú v prijateľných úrovniach. hladinách. Najvyššou povolenou rýchlosťou v obci je 52 km/h, mimo obec potom 72 km/h. Na Srí Lanke sa jazdí vľavo.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:
Zhruba od polovice osemdesiatych rokov bola v oblasti občianska vojna a to medzi vládnymi vojskami a separatistickou teroristickou organizáciou tzv. tamilskými tigrami. Vo februári roku 2002 došlo medzi oboma stranami k dohode o prímerí, ktorá je doteraz dodržiavaná. Stredná a južná časť Srí Lanky je bezpečná – za najmenej rizikové sa označujú prímorské letoviská na juh od Colomba, stred ostrova a historické mestá Polonaruwa, Sygirya a Anuradhapura. Celkovo je ale možné do všetkých turistických oblastí vycestovať bez obáv.

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.